Évente 30-50 százalékkal nő a napkollektorok eladása, pedig a befektetés megtérüléséhez legalább 15 év kell. Az egyre emelkedő energiaárak és a bővülő támogatás azonban felhajtja a piacot.
Magyarországot is elérte a megújuló energiák iránti növekvő kereslet láza. Míg néhány éve idehaza csak elvétve került fel családi házak tetejére a napkollektor, mára egyre többen keresik ezt a megoldást, mert egy kollektorral jelentősen csökkenthető a rezsi. Ám számolni kell a befektetés hosszabb megtérülésével is. "Évről évre több napkollektort adunk el" - mondta lapunk kérdésére Varga Pál, a budapesti székhelyű Naplopó kft. ügyvezető igazgatója. A kimondottan napkollektorok beszerelésével foglalkozó cég elmondása szerint az utóbbi években körülbelül évi 30 százalékkal tudta növelni forgalmát.
Ezzel együtt a magyar piac még mindig gyerekcipőben jár nyugati szomszédainkhoz képest. "Egy átlagos családi ház esetében két rendszerben érdemes gondolkodni. A kisebb rendszer csak meleg vizet állít elő, kapacitástól függően 0,5-1,5 millió forintért készen kapja a megrendelő. Ezzel a melegvíz-felhasználás 60-70 százalékát ki lehet váltani. A másik, nagyobb rendszer 1,5-3 millió forint, ez már a fűtésre is rásegít, a teljes költség legkevesebb 30 százaléka megtakarítható vele" - mondta Varga Pál. Hozzátette: a megtérülési idő mindkét rendszer esetében legfeljebb 15 év, ha az energiaárak nem emelkednek.
A fokozódó érdeklődést tapasztalja T. Nagy Mihály is, az ugyancsak napkollektorok gyártásával foglalkozó nagykőrösi cég vezetője. Ugyan közben 5-6 százalékkal emelkedtek az anyagköltségek, de ez nem rontotta nagyon a gyártók forgalmát, mert az általánosan használt energiahordozók ára ennél jelentősebb mértékben nőtt.
A kollektoripart eddig főként a közintézmények, és csak másodsorban a lakóingatlanok tulajdonosai "terhelték" le. "Németországi tapasztalataim alapján mondom, hogy Nyugaton már évtizedek óta a bekerülési költség nagyobb része állami támogatásokból származik. Ezzel szemben nálunk a bekerülési költség 25 százalékát lehet elnyerni" - jegyezte meg a szakember. Forrásaink ugyanakkor hozzátették: a nemzeti energiatakarékossági programban maximálisan ugyan csak egymillió forintig lehet pályázni, de aki időben nyújtja be igényét, az esetek nagy többségében el is nyeri ezt a pénzt.
Egy családi ház napkollektoros melegvíz-előállítása hat négyzetméter kollektorral nagyjából egymillióból jön ki. A villanybojler hatásfokát száz százaléknak véve, a négyzetméterenkénti évi 600 kilowatt teljesítményű napkollektorral kiváltott minden egyes kilowattóra energiát 25 forintnak vehetjük. Így az éves megtakarítás: 90 ezer forint. A leegyszerűsített megtérülési idő így 11, az állami támogatást figyelembe véve 8-9 év.
"Azért még mindig lenne tennivaló" - emelte ki lapunknak Varga Katalin, az Energiaklub koordinátora. "Átláthatóbbá kellene tenni a mai esetleges szabályozást, mivel most még az sem tisztázott, kell-e építési engedélyt kérni a napkollektorokra." Nem ártana valamilyen jó banki konstrukció sem, amely felkelthetné a lakosság érdeklődését. Az állami támogatás rendszerén is lenne még mit javítani: alacsonynak tartják a 25 százalékos hozzájárulást, bár ez még mindig több, mint a tavaly elnyerhető 15 százalék. Magyarország adottságai napenergia területén kiválóak, különösen az Alföldön. Ideje lenne kihasználni, érvelt a szakember.
Mit lehet kiváltani napenergiával?
Melegvíz felhasználás 60-70 % Fűtésköltség 30 % Áramfelhasználás /csak napelemmel/ 15-35 % Napkollektorok telepítése 500 ezer Ft-tól - 3 millió Ft-ig Forrás: Europress-gyűjtés
Panelháznak még jobban megéri
A távhődíjak a panelekben két év alatt duplájára emelkedtek és még további drágulásra lehet számítani. Egy átlagos panellakás éves fűtés- és melegvízszámlája a 250 ezer forintot is elérheti. A SOLANOVA projekt éppen ezen segít. Eddig Dunaújvárosban és Miskolcon szereltek napkollektorokat a tetőkre. A lakóknak ez családonként 300 ezer forintba került, ugyanakkor komoly megtakarítást jelent: évente 60 ezer forintot spórolhatnak a mai árakon, így a befektetés öt év alatt megtérül.
Írta: Farkas Károly-Miklay Jenő
Forrás: Reggel.hu - 2008. június 28.
A cikk eléréséhez kérem kattintson ide!
|