Mától elérhetőek a családi házak és társasházak energetikai korszerűsítésére és a megújuló energiaforrások alkalmazására szánt összesen 115 milliárd forintos hitelprogramok, melyekből közel 24 ezer lakóépület korszerűsítése valósulhat meg - jelentette be Rákossy Balázs, az NGM európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára. A nulla százalékos kamatozású hitelből a családi házak esetében maximum 10 millió, a társasházaknál lakásonként maximum 7 millió forint igényelhető, akár húsz éves futamidővel.
A két hitelprogram fontosabb részletei
- Ma jelent meg a 105,2 milliárdos "Lakóépületek energiahatékonyságának és megújuló energia felhasználásának növelését célzó hitel" (GINOP-8.4.1/A-16) és a 9,41 milliárdos "Lakóépületek energiahatékonyságának és megújuló energia felhasználásának növelését célzó hitel" (VEKOP-5.2.1-16).
- A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP), illetve a Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program (VEKOP) keretében igényelhető hitelprogram a lakóépületek energiahatékonyságának, valamint a lakóépületekhez kapcsolódó megújuló energiaforrás alkalmazásának növeléséhez biztosít forrást - tette hozzá Rákossy Balázs.
A legfontosabb tudnivalók
1. GINOP-8.4.1/A-16
A hitelprogram keretösszege 105,2 milliárd forint, melyből 21853 lakóépület korszerűsítése valósulhat meg.
A Közép-Magyarország régión kívüli, vidéki régióban megvalósuló projektek támogathatóak.
2. VEKOP-5.2.1-16
A hitelprogram keretösszege 9,41 milliárd forint, melyből 2324 ezer lakóépület korszerűsítése valósulhat meg.
A Közép-Magyarország régióban megvalósuló projektek támogathatóak.
Mindkét hitelprogramra vonatkozik
A kölcsönt természetes személy, társasház és lakásszövetkezet igényelheti.
A hitel igényelhető családi ház, lakóház, szabadon álló ház, sorház, ikerház, hétvégi ház, üdülőház, illetve társasházi vagy lakásszövetkezeti lakás korszerűsítésére.
A kölcsön összege természetes személy esetén 500 ezer forinttól 10 millió forintig, míg társasház és lakásszövetkezet esetén lakásonként 500 ezertől 7 millió forintig terjedhet.
Támogatható tevékenységek a hitelprogramoknál
Energiahatékonyság javításra vonatkozó tevékenységek esetén
- fűtött és fűtetlen teret elválasztó, nem nyílászáró szerkezetnek minősülő épülethatároló szerkezetek hőszigetelése
- fűtött és fűtetlen teret elválasztó, nyílászáró szerkezetnek minősülő épülethatároló szerkezetek (ajtó és ablak) cseréje / energiamegtakarítást eredményező korszerűsítése
- az épületek nyári hővédelmének javítása, árnyékoló vagy árnyékvető szerkezetek beépítése
- fűtési és/vagy használatimelegvíz-rendszerek korszerűsítése
- hővisszanyerő berendezés korszerűsítése
- meglévő bel- és kültéri világítási rendszerek energiatakarékos átalakítása
- Megújuló energiafelhasználásra vonatkozó tevékenységek esetén
- napkollektoros rendszer telepítése
- brikett, pellet, faapríték, faelgázosító kazánrendszer kiépítése
- napelemes rendszer telepítése hálózati, vagy autonóm (hálózatra nem kapcsolódó) villamosenergia-termelés céljából, kizárólag a fejlesztésben érintett épület villamosenergia-ellátásához
- földhő-víz, víz-víz, levegő-víz hőszivattyú rendszerek alkalmazása fűtésre és/vagy hűtésre és/vagy használati melegvíz-termelésre és/vagy fűtésrásegítésre
A hitel részletei
A kamat 0%/év.
A törlesztés esedékessége minden hónap 10. napja.
A hitel futamideje a kölcsönszerződés megkötésétől számított legfeljebb 20 év, amely az esetleges türelmi és rendelkezésre tartási idővel együtt értendő.
A rendelkezésre tartási idő a kölcsönszerződés megkötésétől számított legfeljebb 18 hónap.
A türelmi idő a rendelkezésre tartási idő végétől számított maximum 12 hónap.
Amire figyelni kell
A hitelprogram keretében 2017. április 24-től lehet hitelkérelmet benyújtani.
Az önerő elvárt mértéke a projekt elszámolható költségének minimum 10%-a.
A projekt fizikai befejezésének határideje a szerződéstől számított 12 hónap.
A hitelkérelem csak az MFB Zrt.-vel szerződéses kapcsolatban álló, megfelelő jogosítvánnyal rendelkező közvetítőhöz nyújtható be. Jelenleg 442 MFB ponton várják a kérelmeket.
Az ingatlanon alapított jelzálog, fizetésiszámla-követelésen alapított óvadék és a követelésen alapított zálogjog, mint biztosítéki formák fogadhatók el.
Természetes személy kölcsönfelvevő esetén 2 millió forint kölcsönösszegig biztosíték adása nem szükséges. 2 millió forint kölcsönösszeget elérő, vagy azt meghaladó kölcsön esetén a tőkekitettség legalább 70%-a az elvárt fedezettség mértéke.
Társasház és lakásszövetkezet kölcsönfelvevő esetén a tőkekitettség legalább 20%-a az elvárt fedezettség mértéke.
Amennyiben a hitelfelvevő a futamidő lejártakor betölti vagy már betöltötte a 75. életévét, adóstárs bevonása kötelező. Az ilyen adóstárs a futamidő lejáratakor a 75. életévét nem töltheti be.
A hitelkérelem benyújtásának napját megelőzően megkezdett projekt is finanszírozható, de ebben az esetben a projektelőkészítési tevékenységekkel kapcsolatban a hitelkérelem benyújtásánál legfeljebb 180 nappal korábban kiállított számla fogadható el.
A kölcsönt kizárólag a hitelkérelmi nyomtatvány kitöltésével és a kötelezően előírt mellékletek csatolásával lehet igényelni. A csatolandó mellékletek közül a leglényegesebbről: energetikai tanúsítványról korábbi cikkünkben számoltunk be.
Forrás: portfolio.hu - 2017.02.24
A cikk eléréséhez kérem kattintson ide!
|