Alternatív - A gázfűtésre való átállást helyi rendelet akadályozza.
Pécs - A távfűtésről való leválást több pécsi társasház is fontolgatja - egy helyi rendelet azonban lehetetlenné teszi a gázfűtésre való átállást. A pécsi jogszabályt még vizsgálja az Alkotmánybíróság, megsemmisítette viszont Miskolc távhőszolgáltatásról való leválást megtiltó rendeletét.
A levegőszennyezés növekedésének megakadályozása érdekében nem engedélyezhető a távhőszolgáltatási rendszerről való leválás és az épületek kis teljesítményű hőkazánokkal történő fűtése - állt Miskolc helyi rendeletében, amit az Alkotmánybíróság nemrég törvénysértőnek talált és megsemmisített. A taláros testület szerint a képviselő-testület nem teheti kötelezővé a távhőszolgáltatás igénybevételét, ahogy nem tilthatja meg a rendszerről való leválást sem.
- A pécsi távhőrendelet nem zárja ki a leválás lehetőségét, ám van a városnak egy levegőtisztasági rendelete, amely szerint ha egy épület fűtési módját megváltoztatják, a szennyező anyag kibocsátásának mértéke nem emelkedhet - hangsúlyozta Tóth Bertalan alpolgármester. A helyi jogszabályt évek óta vizsgálja az Alkotmánybíróság, döntés még nem született.
- Több pécsi társasház is szeretne átállni távhőről gázfűtésre, ez azonban a kérdéses helyi rendelet miatt lehetetlen - emelte ki Nagy Emil, a Lakásszövetkezetek és Társasházak Szövetségének baranyai elnöke. - Pedig a váltással a fűtési költségek 20-25 százaléka megspórolható, ami egy pécsi 50 négyzetméteres lakás esetében havi 6-7 ezer forintot jelent. Sárváron például több háznál a beruházás költségeit a kivitelező vállalta, amit későbbi megtakarításaikból fizetnek vissza a lakók.
Az alternatív energiaforrásokra való átállásnak Pécsett sincs akadálya: van, ahol geotermikus energiát használnak, egy távfűtéses épület most épülő nyolc új lakásában pedig kül- és egy beltéri egységgel rendelkező, víz-levegő hőszivattyúk szolgáltatják majd a meleget. A beruházás lakásonként 700-800 ezer forint, ám a kivitelező szerint a fűtés ezekben az ingatlanokban harmadannyiba kerül majd, mint egy ugyanakkora távfűtéses lakásban.
A város se ért egyet a vízmű szigorításával
Mint ismeretes, júliustól harmincnapos türelmi időt követően szerződést bont a Pécsi Vízmű azokkal a társasházi lakókkal, akik hatvan napon túli tartozást halmoztak fel. Így tehát a nem fizetők július utáni vízfogyasztását a lakóközösség fizeti - a nyilvántartásból törölt lakók fogyasztása ugyanis különbözetként kimutatható az egész ház vízfelhasználását számláló bekötési mérő által mutatott értékből. Az eljárásra kormányrendelet ad lehetőséget. A vízmű terveivel azonban, hasonlóan az érdekképviseletekhez, a pécsi önkormányzat se ért egyet: mint azt Tóth Bertalan alpolgármestertől megtudtuk, levélben kérte a vízmű igazgatóságát, hogy tekintsenek el a szigorítás bevezetésétől. A város se tartja ugyanis igazságosnak, hogy a nem fizető fogyasztók tartozásait másokkal fizettesse ki a társaság. Egyben a pécsi önkormányzat is kezdeményezi a kormányrendelet felülvizsgálatát. A vízmű igazgatósága a következő ülésén tárgyal a kérdésről.
Írta: Wald Kata
Forrás: Dunántúli Napló - 2009. március 31.
A cikk eléréséhez kérem kattintson ide!
|