Tájékozatlanság - A közös képviselő nem "pluszpénzt" fizet a szolgáltatónak
A Dunántúli Napló 2007. szeptember 25-i számának Postabontás oldalán megjelent "A vízmű költségei is a fogyasztót terhelik?!" című olvasói levélre az alábbi válasz érkezett: Ügyfelünk levele is mutatja, hogy a vízmű rendszeres tájékoztatása ellenére a mellékvízmérő-főmérő témában még mindig nagy a fogyasztói bizonytalanság. Terjedelmi korlátok miatt csak az olvasói levél tévedéseit szeretnénk helyesbíteni, az érintett fogyasztó kérdéseit levélben válaszoljuk meg.
A mellékvízmérő-főmérő kapcsolatát szabályozó jogszabályok és részletes tájékoztatók megtalálhatók üzletszabályzatunkban és a www.pvzrt.hu oldalon.
Ha egy ház főmérője, illetve az egyes lakásokban felszerelt mellékvízmérők által mért összes fogyasztás nem egyezik, a különbözet kiegyenlítése a lakókat terheli, mivel a főmérőn átfolyó teljes ivóvíz mennyiséget a fogyasztói közösség használta fel. Tehát a közös képviselő nem "pluszpénzt" fizet a szolgáltatónak, hanem annak a víznek az árát, amelyet a társasház elhasznált.
Azok az egyéni számlázásra használt mellékvízmérők, amelyek alapján a lakástulajdonosok közvetlenül társaságunknak fizetik meg a lakásukban mért vízfogyasztás díját, a mérésügyi törvény értelmében 6 évente hitelesítés-kötelesek. A hitelesítés a jogszabályi előírásnak megfelelő számlázás feltétele, nem a mérőóra pontosságának meghatározására szolgál. Azt is jogszabály írja elő (38/1995. Korm. rendelet a közműves ivóvízellátásról és a közműves szennyvízelvezetésről, 19. §), hogy a mellékmérő cseréjéről és hitelesítéséről saját költségén a fogyasztónak kell gondoskodnia - csakúgy, mint megfelelő működéséről vagy javításáról, hiszen a mellékvízmérő a fogyasztó tulajdona.
A társasház lakói megegyezhetnek abban, hogy az egyes lakásokban nem szerelnek fel hiteles mellékvízmérőket, hanem a ház öszszes vízfogyasztásának költségét valamely paraméter szerint (pl. lakások alapterülete vagy a lakók száma) felosztják egymás között. Ebben az esetben nem szükséges a mellékvízmérők 6 évenkénti hitelesítése, hiszen nem készül rájuk számla. Ilyenkor a tulajdonosok a közös képviselőnek fizetik be a társasház összes vízfogyasztásának költségeit, mely díjnak a társasházon belüli felosztása és beszedése a társasház belső ügye.
Kisbáró Edina, Pécsi Vízmű Zrt. ügyfélkapcsolati és kommunikációs osztályvezető
Forrás: Dunántúli Napló - 2007. október 2.
A cikk eléréséhez kérem kattintson ide!
|